Financial Times’ın 2018 Yılı Executive MBA Programlarının Değerlendirildiği Dünya Sıralaması Açıklandı

Koç Üniversitesi, Financial Times tarafından 2018 yılı Executive MBA (EMBA) programlarının değerlendirildiği sıralamada, bu yıl da dünyanın en iyi işletme okulları arasında yer aldı. 2018 yılı için hazırlanan ve tüm dünyadaki EMBA programlarının değerlendirildiği sıralamaya Koç Üniversitesi, bu yıl da Türkiye’den seçilen tek okul olurken, dünya sıralamasında 61. oldu.

Financial Times tarafından hazırlanan ve dünya çapında Executive MBA programlarının tamamının yer aldığı listenin sıralama sonuçları açıklandı. Executive MBA (EMBA) programlarının değerlendirildiği 2018 sıralamasında Koç Üniversitesi EMBA Programı, sıralamada geçen seneye göre yukarı çıkarak dünyada 61. sırada yer aldı.

Mezunların program sonrası kariyer gelişimlerinden, programı sunan üniversitenin uluslararası başarısına kadar toplam 16 kritere göre yapılan değerlendirmede, Koç Üniversitesi bu yıl da dünyanın en iyi işletme okulları arasına girdi. Financial Times sıralamasının seçim kriterinde %55’lik ağırlık, mezunlarla yapılan anket doğrultusunda maaş, maaş artışı, kariyer ilerlemesi, iş deneyimi ve elde edilen hedeflerle ilgili toplanan verilerden oluşuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Direktörü Zeynep Gürhan Canlı, stratejik sezgileri yüksek, farklı alanlarda deneyim sahibi, global bakış açısına sahip ve dünya çapında bir lider için gerekli analitik düşünme yetkisine sahip, donanımlı mezunlar yetiştirdiklerini söyledi. Zeynep Gürhan Canlı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü EMBA programının öğrencilerine Türkiye’de ve çevre bölgelerde iş hayatının en zorlu koşullarına karşı beceri ve deneyim kazandıran, başarıyla kurgulanmış tek program olduğunu aktardı. Zeynep Gürhan Canlı, “Hem Türkiye’de hem de yakın bölgede EQUIS (European Quality Improvement System) akreditasyonu kazanan ilk ve tek okul olan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, Executive MBA ve MBA programlarıyla da lisansüstü işletme eğitiminin önde gelen otoritesi AMBA (The Association of MBAs) tarafından akredite edilmiştir. Bu programın elde ettiği sıralama hem akademik kalitemizi ortaya koyuyor hem de Üniversitemizin ve mezunlarımızın başarılarını gösteriyor. Ortalama kadın öğretim görevlileri oranının %29 olduğu Financial Times’ın global araştırmasında Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, % 53’lük oranla ilk sırada yer alıyor. Bu oranda ilk sırada yer almamızın yanı sıra, özellikle doktora mezunu öğretim görevlilerimizin çok yüksek oranda olması ve müfredatımızda sosyal sorumluluk, etik, toplumsal ve çevre konularına da önem vermemizin sıralamada önemli bir etkisi olduğunu görmekten çok memnunum. ” dedi.

Koç Üniversitesi EMBA Programı’nın Türkiye’den ve bölgemizden Financial Times sıralamalarında yer alan tek program olduğuna dikkat çeken Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş: “Koç Üniversitesi EMBA programının dünya çapındaki en iyi ilk 100 program arasında Türkiye’de 1., dünyada 61. sırada olmasından memnuniyet duyuyoruz. Mezunlarımızın terfi ve gelir artışı konusundaki başarısını gösteren bu sıralama, Koç Üniversitesi’nin sunduğu eğitim ile mezunlarının dünya çapında üniversitelerden mezun olan diğer rakipleri arasında fark yaratabildiğini gösteriyor.” dedi.