MBA Programı ile Modüler MBA Programı arasındaki temel fark nedir?

MBA programı, tam zamanlı bir programdır. Öğrenciler, ilgili oldukları konuları öğretim üyeleri ile birlikte ayrıntılı bir şekilde öğrenme ve uygulamalı iş projesinde şirket yöneticileri ile birlikte çalışma imkânı bulmaktadır. İşinden ayrılarak 1 senelik yoğun bir programa devam etmek isteyen adaylar için idealdir. Programın ikinci döneminde öğrenciler haftanın bir günü belirlenen bir şirkette proje bazlı bir görevde yer alırlar.

Modüler MBA, iş hayatıyla birlikte MBA Programına devam etmek isteyen ve/veya İstanbul dışında yaşayan adaylara uygundur. 24 aylık yarı zamanlı bir programdır. Dersler ayda bir kez Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere modül halinde gerçekleştirilmektedir.

Başvuru belgelerimi posta yoluyla gönderebilir miyim?

Sadece online başvurular değerlendirmeye alınacaktır (https://apply.ku.edu.tr/gradapp).

MBA Programına başvurmak için ALES Sınavı’na girmem gerekiyor mu?

MBA başvuruları için ALES sınavı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Referans mektuplarımı kim yazmalı?

Referans mektuplarınızı kimin yazması gerektiği konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak adayların, referanslarından en az birini, iş dünyasından bir profesyonel olarak seçmesini tavsiye etmekteyiz.

Referans olarak sunduğum isimlerin referans mektubu formunu mu doldurması gerekiyor?

Referans mektubu formları referanslarınızın işini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Ancak, düzyazı biçimindeki referans mektupları da kabul edilebilmektedir. Referans mektubunu düz yazı biçiminde iletmek isteyen referanslar gsb@ku.edu.tr adresine mail atabilirler.

Transkriptlerimizin İngilizce veya Türkçe olması fark eder mi?

Transkriptler İngilizce veya Türkçe olarak sunulabilir. Ellerinde İngilizce veya Türkçe dışındaki dillerde transkript bulunan yabancı öğrencilerin ise bu belgeleri tercüme ettirip notere onaylattırması gerekmektedir.

Mülakatlar nasıl düzenleniyor?

Mülakatlar adayın online başvuru formunu ve istenilen dokümanları tamamlaması ve başvurusunu sonlandırması sonucunda, adayın uygun bulunması halinde düzenlenir. Başvurusu tamamlanan aday ile mail yoluyla iletişime geçilir.

Lisans eğitimine dair aradığınız bir asgari başarı notu var mı?

Asgari başarı notu şartı aranmamaktadır.

Lisans eğitimini işletme dışındaki bir bölümde tamamlamış öğrenciler için Koç MBA Programına kabul edilme ihtimali ne kadardır?

Koç MBA Programı, lisans eğitimini İşletme dışındaki bölümlerde tamamlamış öğrencilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Koç MBA öğrencilerinin çoğunluğu mühendislik altyapısına sahiptir. Fen-Edebiyat Fakültesi, Yönetim Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi alanlardan mezun öğrencilerimiz de bulunmaktadır.

Lisans eğitiminde İşletme dersleri almış olmak şart mı?

Lisans eğitiminde İşletme dersleri almış olmak şart değildir, ancak aday açısından bir avantaj oluşturur.

İşletme dalında lisans diplomasına sahibim; İşletme Yüksek Lisans programındaki tüm dersleri almam gerekiyor mu?

Lisans eğitimleri ne olursa olsun, Koç MBA öğrencilerinin bütün zorunlu dersleri almaları ve MBA müfredatını tamamlamaları gerekmektedir.

İş tecrübesi gerekli midir?

MBA programında minimum 3 yıl tam zamanlı iş deneyimi aranmaktadır.

MBA öğrencileri için yurt imkânı var mı?

Tam zamanlı MBA öğrencilerine kampüs yakınlarındaki sitelerde konaklama imkânı sunulmaktadır. Yurt imkanı limitli ve ücretli olduğundan, yurt kullanmak isteyen adayların mülakata davet edilmeleri halinde, mülakat sırasında bilgi vermeleri gerekmektedir.

Programa Bahar Döneminde başlamak mümkün mü?

MBA programı her yıl Eylül ayında başlamaktadır. Bahar dönemi için öğrenci alımı yapılmamaktadır.

Koç MBA programında tez yazmak mümkün müdür?

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) yönetmelikleri ve koşulları uyarınca, Koç Üniversitesi MBA programı tezsiz bir programdır.

Şu anda bölümde okumakta olan veya mezun olmuş öğrencilerle nasıl iletişime geçebilirim?

Öğrencilerimiz ve mezunlarımız ile iletişime geçmek konusunda size yardım etmekten memnun oluruz. Konuyla ilgili gsb@ku.edu.tr adresine mail atarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kampüsünüzü ziyaret edip bir derse katılabilir miyim?

gsb@ku.edu.tr adresine talebinizle ilgili mail atmanız halinde gerekli organizasyonlar yapılarak kampüsü ziyaret edip bir derse katılmanız mümkündür.